Gezici Kütüphane

Cevdet İnci Eğitim Vakfı ,merhum Cevdet İnci tarafından kurulduğu 1985 yılından beri, ‘toplumda yaşam boyu eğitim’ felsefesi çerçevesinde ‘Eğitime Destek, Geleceğe Hizmet’ sloganıyla, eğitim - öğretim ekosistemini iyileştirmeye yönelik faaliyetlerini sürdürmektedir. 

İNCİ VAKFI, çeşitli kaynaklardan sağladığı gelirlerle, okul ve özellikle kız öğrenciler için yurt yapımında aktif rol almakta ve ekonomik destek ihtiyacı olan başarılı öğrencilere eğitim bursu imkanı sağlamaktadır. Öğrencilerin gelişen teknolojileri kullanmasını desteklemek adına lisansüstü proje yarışmaları için Üniversiteler ile işbirliği yapmaktadır. Ayrıca, toplumda çeşitli konularda farkındalığı artırmaya yönelik faaliyetler planlamakta ve uygulamaktadır.   

İNCİVAKFI, okuma alışkanlığında dünya standartlarına yaklaşabilmenin, küçük yaşlarda sağlanan imkanlarla ilgili olduğu bilinciyle Vakıf Başkanı Şerife İnci Eren önderliğinde yola çıkarak “Gezici Kütüphane” kurma hayalini gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyor. 

Vakıf yöneticileri, İzmir’in dezavantajlı bölgelerindeki ilköğretim çağı öğrencilerine ve okullarına ‘kütüphane’ hizmeti götürerek, çocukları kitaplarla buluşturmayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra, çocuk yazarları ile öğrencileri buluşturmayı, çeşitli atölyeler düzenleyerek çocukların dil gelişimlerini desteklemeyi, hayal dünyalarını ve yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca, öğretmen-anne-baba işbirliği ile gerçekleştirilecek etkinliklerle özellikle annelerin bilinçlendirilmesini hedefleyen İNCİVAK, projeyi duyanların hayranlığını kazanıyor. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Kültür Müdürlüğü ile işbirliği içinde olan İNCİVAKFI’ın öncü projesi, sosyal sorumluluk bilincine sahip destekçileri sayesinde güç kazanarak hayata geçiyor. Anadolu Isuzu Otomotiv San. Tic. A.Ş., 27 kişilik Novo model aracın kullanımını İNCİVAK’a tahsis etti.  Diğer yandan, Kültür Bakanlığı, bir kütüphane memurunu görevlendirerek ve Bornova İlçe Halk Kütüphanesi, M.E.B. onaylı 3000 kitaplık dermeyi sağlayarak Gezici Kütüphane projesine büyük destek sağladı.  

Oluşturulan Gönüllüler Ordusu ile, çalışmaların daha geniş kitlelere ulaşması ve verim sağlanması amaçlanırken; araç sayısını artırarak, İzmir’den sonra Aydın, Manisa gibi diğer illere de bu hizmetin götürülmesi planlanıyor olacak.