Cevdet İnci Eğitim Vakfı ile gençler Endüstri 4.0’a adım atıyor

Hayallerinden heyecan duyan bir toplumda yaşamak amacıyla  faaliyetlerini sürdüren Cevdet İnci Eğitim Vakfı, Gaziemir Belediyesi ve  İnovaThink iş birliğiyle hayata geçirdiği “Robotik Kodlama ve Yazılım Projesi”nin ikinci dönemini başlattı. İlk eğitimi başarıyla tamamlayan 13 öğrenci ve 7 yeni öğrenci olmak üzere toplam 20 öğrencinin yer aldığı 20 haftalık eğitim, pandemi nedeniyle çevrimiçi ortamda gerçekleştiriliyor.

9. Ve 10. Sınıf öğrencileri 18 hafta süren birinci dönem eğitiminin sonunda Arduino ile temel seviye elektronik ve yazılım çalışmaları yaparak, teknoloji yoluyla üretimin avantajlarını ve bu doğrultuda nasıl çalışabilecekleri konusunda farkındalık kazandılar. İkinci dönemin sonunda ise öğrencilerin Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0 dünyası hakkında bilgi sahibi olmaları, verilen bir soruna teknoloji ile çözüm üretebilmeleri,  algoritmik ve disiplinler arası düşünce becerilerini geliştirmeleri hedefleniyor. 

Cevdet İnci Eğitim Vakfı Güç Kaynağı Ece Elbirlik Ürkmez, öğrencilere eğitimler süresince teknik gereklilikler dışında bir bütünün parçası olarak hareket etmenin ve sorumluluk almanın önemini ,geleceğin meslekleri hakkında farkındalık oluşturmayı ve iyi insan olmaya ilişkin örnek davranışlar sergilemeleri yönünde kazanımlar edindirmeyi amaçladıklarını belirtti. Ürkmez, “Endüstri 4.0 dünyasında robotik, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik gibi birçok yeni alan oluştu. Hızla yaşadığımız bu değişim sürecinde teknoloji insanın yerine geçiyor gibi görünse de aslında insanlardan beklenen temel yaklaşımlar değişiyor. Bu değişim göz önüne alındığında çocukların ve gençlerin temel bilimler, teknoloji ile üretim ve girişimcilik gibi konularda daha derin bir öğrenme içinde takım çalışması ile gelişmesi gerekiyor. Cevdet İnci Eğitim Vakfı olarak amacımız gençlerin bilimin ve teknolojinin tüm kaynaklarını kullanır hale gelerek, deneyimlerle öğrenip yarınlara ilerlemelerini desteklemek” diye konuştu.